Labuan Bajo a okolí

Když přistanete po hodině a půl letu vrtulovým letadlem v přístavním městečku Labuan Bajo, tak nic nenasvědčuje tomu, že byste měli stát na prahu do jurského světa, kde se můžete setkat s největšími masožravými suchozemskými ještěry planety.

Samotný přístav a městečko je nehezká a nezajímavá díra, ale v jejím okolí je několik zajímavých domorodých vesniček, které ještě nepoznaly turismus. Nejlepší variantou je co nejrychleji se nalodit a vyrazit na moře. Nejbližšími ostrovy jsou Bidadari, Seraya Besar a Seraya Kecil, Sabolo a Kanawa. Všechny tyto malé ostrovy jsou mimo národní park a kromě pěkných bílých plážiček nemají co nabídnout. Na Seray Besar a Seray Kecil ještě stojí za vidění domorodé vesnice lidu Bajo, kteří bývali mořskými kočovníky, ale dnes jsou již usazeni ve stálých vesničkách na ostrovech a podél pobřeží. Na ostrovech Seray Kecil a Kanawa naleznete též jednoduché ubytování v rohožových chatičkách u velmi pěkné pláže se silně narušeným korálovým útesem.

Tohle však zatím nemá nic společného s Komodskými ostrovy. U ostrovů Bidadari a Sabolo jsou nepříliš zajímavé potápěčské lokality, které skutečně nestojí za vidění, takže se vydejme blíže k národnímu parku. Za ostrovem Kanawa nás čeká první zajímavá zastávka u ostrova Sebayur. Krásné zátoky s bílým pískem a úchvatný průplav vhodný k mořskému rybolovu. Podél břehů rostou mangrovníky, v jejichž kořenech se ukrývá velké množství života. Prosvícené mělčiny jsou porostlé korálovými útesy a mořskou trávou. Stále se sice nenacházíme v komodském národním parku, ale již jsme dostatečně mimo civilizaci. Zde absolvujete vyvažovací ponor.

Napište nám

Odesláním formuláře dáváte souhlas s podmínkami.