Západní Komodo

Opustíme-li sever a vydáme se západním směrem, tak narazíme na zátoku Lohwenci, která je vstupní branou k západnímu pobřeží Komoda. Pod vodou nijak zvlášť zajímavé místo, ale lze využít pro záložní, či noční ponor. Prudký písčitý svah s korálovým porostem a větším množstvím korálových ryb. Často jsou zde k vidění karety, kranasové, trnuchy vanikorské a modroskvrnné. Jde o velmi pohodový ponor. Sousední zátoka se přímo vybízí k vylodění a návštěvě monzunového lesa v údolí.

V korunách palem létají papoušci kakadu, na pláži poletují ledňáčci a v mělké vodě si majestátně vykračují volavky. V neprostupných houštinách se ukrývají divoká prasata, jeleni timurští a také jsou zde k vidění sovy. Ve vyschlém korytě potoka jsou jasně znatelné stopy varanů, kteří zde pátrají po kořisti. Když se na tomto místě objevíte brzy ráno, tak máte šanci na setkání s těmito ještěry v divoké přírodě bez dozoru. Je však třeba zachovat odstup a respekt z těchto divokých a nebezpečných predátorů, kteří zde neznají člověka.

Vraťme se však na palubu expediční lodi, která pokračuje ve své objevné plavbě podél západního pobřeží Komoda. Obraz, jaký se vám naskytne při plavbě touto oblastí, je naprosto úchvatný. Dramatické a nepřístupné pobřeží s osamělými skalisky, které trčí z divokého moře jako Neptunovy trojzubce. Úchvatná podívaná! Celá tato pobřežní část je jen minimálně prozkoumaná a není navštěvovaná komerčními safari loděmi. Divoké moře, dramatické podmínky a neznámé podmořské terény, jsou pro ně zbytečným rizikem. My se však do těchto terénů vydáváme, abychom zjistili, co je pravdy na tom, že jsou zde nejlepší terény na setkání s velkými rybami a žraloky. Jedním z takových míst je zátoka Letuhoh, která ukrývá naprosto úžasné podmořské skalní město.

Místo mrakodrapů jsou zde však ohromné skalní věže, mezi kterými proplouvají žraloci útesoví, kranasové, tuňáci, ploskozubci a velké množství hejnových ryb, jako jsou bodloci a chňapalové. Nad vrcholy hor, které končí pod hladinou mezi deseti až patnácti metry, občas přelétnou siby skvrnité a údajně by se zde měly objevovat i jiné druhy žraloků, ale my se s nimi zatím nesetkali. Snad příště! S Vámi! Dramatičnost této lokality při pohledu z lodě vypadá skutečně šíleně, ale pod hladinou a při správném místě zanoření vás čeká skvostný ponor. Takových skalisek jako je Letuhoh Reef je na západní části Komodo mnohem více a stále čekají na odvážné potápěče se srdcem dobrodruhů, kteří je zmapují a popíší v jejich pravé podobě.

Napište nám

Odesláním formuláře dáváte souhlas s podmínkami.